Our TCC Graduates!

Summer Graduates A-Z

Play Video

*With Honors     ** With Highest Honors     ***Phi Theta Kappa

Adam Adams
Certificate
Business Computer User
*Samantha Angelo
Associate in Science
Business Administration
Alexandria Nicole Ashbrook
Associate in Science
Business Administration
Trixi Joan Asher
Associate in Science
Biology
Miguel Angel Avalos
Associate in Science
Health and Human Performance
Karl Baah
Associate in Science
Enterprise Development AS
Elizabeth Bailey
Associate in Arts
English
*Jordan Bailey
Associate in Science
Biology
Hallie Ann Barr
Associate in Science
Pre-Nursing
*Heather Anne Beloncik
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Brianna Bissett
Associate in Science
Business Administration
April Julia Bitely
Associate in Science
Business Administration
Iyana Bitson
Associate in Science
Pre-Veterinary Medicine
Terrah Bogle
Associate in Science
Pre-Nursing
*Liliya Bogoslova
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Sen Boih
Associate in Science
Pre-Medical Imaging
Dustin Boren
Certificate
Business Computer User
*Rachel Marie Bornert
Certificate
Child Develop Cert Mastery
**Curtis Boston
Certificate
Landscape Specialist
Ethan Patrick Braithwaite
Associate in Arts
Liberal Arts
**Justin Braun
Certificate
Landscape Specialist
Abbie Lynn Brown
Associate in Science
Business Administration
Brittany N. Brown
Certificate
Child Develop Cert Mastery
Hannah Elizabeth Brown
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Kimberly Dawn Brown
Associate in Applied Science
Early Childhood
Muriah Burch
Associate in Science
Pre-Nursing
*Jamie Lynn Burden
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
*Emilee Dawn Burgess
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Andy Bralynn Burrus
Associate in Arts
Paralegal Studies
Brittany Byford
Associate in Science
Pre-Nursing
Savannah Elizabeth Byrne
Associate in Science
Enterprise Development AS
Anastasia Ariel Campbell
Associate in Science
Engineering
*Magdalena Devlin Campis
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
***Devin Mikhail Carley
Associate in Science
Business Administration
***Ray N. Carney
Associate in Science
Business Administration
***Krista M. Carrico
Associate in Science
Pre-Veterinary Medicine
George Carter lll
Certificate
Business Computer User
*William L. Carter Jr.
Associate in Science
Business Administration
John-Michael Cartwright
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Jessica Castro Alvarado
Associate in Science
Pre-Ocupational Therapy
*Tabitha Cates
Associate in Arts
Psychology
Erica Jo Chambers
Associate in Science
Pre-Nursing
***Ashli Claspill
Associate in Arts
Paralegal Studies
Jennifer Lynn Cleveland
Associate in Science
Enterprise Development AS
Reeco M. Cole
Certificate
Business Computer User
Tatyanna Rashon Coleman
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Jessica Colvin
Associate in Science
Enterprise Development AS
Anna Maria Costello
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Audrey Faith Coyne
Associate in Science
Pre-Nursing
Frank Cozzone
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Katelyn Dee Cranfield
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Allison Jayne Crawford
Associate in Science
Business Administration
*Kelsey Crawford
Associate in Science
Early Childhood Education_NSU
Associate in Science
Enterprise Development AS
Preston Crocker
Associate in Science
Business Administration
Samantha Cunningham
Associate in Science
Business Administration
Lauren M. Dalgleish
Associate in Science
Business Administration
*David S. Darby
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Abigail Daves
Associate in Science
Biology
*Emily Davis
Associate in Science
Business Administration
Jonathan A. Davis
Certificate
Healthcare Specialis/Paramedic
Rosetta Y Davis
Associate in Arts
Liberal Arts
Colby Miles Debo
Associate in Science
Mechanical Engineering
*Amanda Leigh Degges
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Caleb Dale Dehart
Associate in Arts
Film Emphasis
Caitlin Devine
Associate in Science
Enterprise Development AS
Caitlin Devine
Associate in Science
Business Administration
Billy Dickson
Certificate
Landscape Specialist
*Laura L. Dill
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
***Sparkle Betrice Dixon
Certificate
Coding Reimbursement
***Sparkle Betrice Dixon
Associate in Applied Science
Health Information Technology
*Anna Dodgen
Associate in Arts
Pre-Education: Elementary
***Laura Agnes Dollins
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Rowan Gregory Drake
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Ashley A. Drummond
Associate in Science
Business Administration
Shirley Duque-Alvarez
Associate in Arts
Psychology
Jacob Mark Dzeda
Associate in Science
Biology
*Charyl Edwards
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Earo Jaye J. Ejercito
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Darrell Elliott
Certificate
Landscape Specialist
*Darrell Eliiott
Associate in Science
Enterprise Development AS
Bradley J. Ellis
Associate in Science
Marketing
Davione Ellison
Associate in Arts
Psychology
Camaro Wade English
Associate in Arts
Theatre
Abigail Espinosa-Castillo
Associate in Arts
Spanish
*Mia Love Feehan
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Patrick Ferguson
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Reagan R. Ferguson
Associate in Arts
Liberal Arts
Josiah A. Fields
Associate in Arts
Liberal Arts
*Marissa Noelle Fingerle
Associate in Arts
Liberal Arts
Jimmy Fleming
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Christopher Forbit
Certificate
Landscape Specialist
Lauryn M. Forrest
Associate in Science
Enterprise Development AS
Lauryn M. Forrest
Associate in Arts
Liberal Arts
Christopher R. Franklin
Certificate
Business Computer User
Shalyn A. Friesen
Associate in Science
Pre_Pharmacy
*Jeremy Fuller
Certificate
Landscape Specialist
*Adrianna Fuls
Associate in Science
Business Administration
*Adrianna Fuls
Associate in Arts
Pre-Education: Elementary
***Trinity Jeanne Fulton
Associate in Arts
Liberal Arts
***Kellie Elizabeth Gage
Associate in Arts
History
Aurora Emily Robinson
Associate in Science
Business Administration
*Denice Garcia
Associate in Science
Pre_Social Work
Lacey Leigh-Anne Garner
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Michael J. Garrett
Certificate
Business Computer User
Makenze A. Gibson
Associate in Arts
Liberal Arts
Bailey Renee Goben
Certificate
Coding Reimbursement
Bailey Renee Goben
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Meghan E. Goertz
Associate in Science
Pre-Nursing
*Jennifer Goode
Certificate
Coding Reimbursement
Brian Grace
Associate in Science
Enterprise Development AS
Jennifer Nicole Graham
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Melissa Ann Griffin
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Samantha Dawn Griffith
Associate in Science
Enterprise Development AS
***Kyla Lauren Michelle Gunderson
Associate in Science
Business Administration
**Makayla Marie Haack
Associate in Arts
English
Morgan G. Hake
Associate in Science
Enterprise Development AS
Hannah Dawn Hall
Associate in Arts
Psychology
Rebecca Halls
Associate in Arts
Paralegal Studies
Jessica Hamilton
Associate in Science
Enterprise Development AS
Abigail Elease Harland
Associate in Science
Enterprise Development AS
Jamianne Harp
Associate in Arts
Spanish
Michael Alden Harrison
Certificate
Geographic Info Systems
Riann Hassell
Associate in Science
Pre-Nursing
Callie Brietta Hayes
Associate in Arts
Liberal Arts
Madison M. Hayes
Associate in Arts
Psychology
Marissa Anita Kelley
Associate in Science
Enterprise Development AS
Bryce J. Hendrix
Associate in Science
Business Administration
Linda Her
Associate in Arts
Psychology
Harlee Hewitt
Associate in Arts
English
Skylar Dorris Hickerson
Associate in Science
Enterprise Development AS
Gage Hill
Associate in Science
Business Administration
Kisha Hill
Associate in Applied Science
Aviation Management
Brian N Hoang
Associate in Science
Business Administration
Jacqueline Raynes Holt
Associate in Science
Business Administration
Benjamin Fisher Honnold
Associate in Arts
Liberal Arts
Lexus Nicole Hooks
Associate in Science
Enterprise Development AS
Morgan Matthew Houston
Associate in Science
Computer Information Systems
Hannah Hughes
Associate in Science
Business Administration
*Marsalyn E. Immy
Associate in Science
Business Administration
Ashlyn Elizabeth Jones
Associate in Science
Enterprise Development AS
Coquesha Lashay Jones
Associate in Science
Enterprise Development AS
Shaelyn D. Jones
Associate in Science
Enterprise Development AS
Zachary Jones
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Alexa Victoria Deann Jozefiny
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Justin Michael Kasparek
Associate in Science
Business Administration
***Amber Keneipp
Associate in Science
Enterprise Development AS
Russell Wayne Kidd
Associate in Applied Science
Paralegal
Jacob Scott Kirby
Associate in Science
Business Administration
*Joseph Franklin Kissel
Associate in Science
Pre-Nursing
Amanda Kolander
Certificate
Child Develop Cert Mastery
Ryan Kordis
Associate in Arts
Criminal Justice
*Taelor Lynne Kroeker
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Cing Lai
Associate in Science
Business Administration
Cody D. Lassiter
Associate in Science
Pre-Nursing
Ross Runyan Latchem
Associate in Science
Mechanical Engineering
Najee Kareem Lee
Associate in Science
Business Administration
*Ben Lehman
Associate in Science
Business Administration
Samantha Tamelia Dee Levrault
Associate in Applied Science
Digital Media
Bailey Michele Lewis
Associate in Science
Enterprise Development AS
**Aiden Riley Lindstrom
Associate in Arts
Liberal Arts
*Jillyan Avery Long
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Hope Raquel Longacre
Certificate
Drafting & Design Eng Tech
Morgan Elaine Longan
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Frances Lopez
Associate in Applied Science
Information Technology
Carissa L. Lovell
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Steven Andrew Lovell
Associate in Science
Mechanical Engineering
Niang Hau Lun
Associate in Applied Science
Accounting Specialist
*Ariana Luna
Associate in Science
International Business
Kenny Maguire
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
*Amanda Maledon
Certificate
Accounting Specialist
**Leishan Marasigan
Associate in Arts
Liberal Arts
Lorissa Martinez
Associate in Science
Business Administration
Jaci Mashburn
Associate in Arts
Psychology
Cindy Maya Trevizo
Associate in Science
Business Administration
Courtney Mackenzie Mayfield
Associate in Science
Pre-Nursing
*Samantha Rose Mayhugh
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Robert McCarty
Certificate
Landscape Specialist
Courtney Mccoy
Certificate
Coding Reimbursement
Kyla Shanice Mcgee
Associate in Science
Biology
Kyla Shanice Mcgee
Associate in Science
Pre-Dentist/Medicine/Optometry
Kyla McKnight
Associate in Arts
Psychology
Jordan Mason Meicke
Associate in Science
Business Administration
***Natalie J. Meier
Certificate
Coding Reimbursement
***Natalie J. Meier
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Associate in Science
Business Administration
Kristen R. Metzger
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Michael William Miles
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Sydney Mercedes Mink
Associate in Science
Pre-Nursing
*Haleigh Elise Mixon
Certificate
Coding Reimbursement
*Haleigh Elise Mixon
Associate in Applied Science
Health Information Technology
*Dylan Moucka
Associate in Arts
History
Jase John Murray
Associate in Science
Marketing
***Matthew Gregory Murrie
Associate in Science
Enterprise Development AS
Shino Nagashima
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Lora Mae Narvais
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Jaqueline Navarro
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Hollie Jordan Nealis
Associate in Science
Enterprise Development AS
Joshua L. Nelson
Associate in Arts
Art
Presley Wyatt Newman
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Sawyer Newman
Associate in Arts
Liberal Arts
Melanie Ann Norris
Associate in Arts
Liberal Arts
Karla Lizbeth Nunez Estrada
Associate in Science
Business Administration
*Kennedy Noel Nunneley
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Alexandra Nicole O’Neal
Associate in Arts
Spanish
***Adetola Folake Osifeso
Associate in Science
Pre-Nursing
Tristan Michelle Owens
Associate in Science
Business Administration
Dania Itzel Pacheco
Associate in Science
Business Administration
*Chris Charles Palik
Associate in Science
Business Administration
Cheryl Parchman
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
***Lauren N. Parsons
Certificate
Coding Reimbursement
***Lauren N. Parsons
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Lloyd Paulson
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Jacquelyn Renea Payne
Associate in Applied Science
Health Information Technology
*Jacquelyn Renea Payne
Certificate
Coding Reimbursement
*Elizabeth Frances Pearson
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Kristin Corrine Peck
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Sunday L. Penney
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Sunday Penney
Certificate
Coding Reimbursement
*Karla Pinales
Associate in Science
Pre-Nursing
*Marybeth Pixley
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Lamoore M. Poole
Certificate
Business Computer User
Andra Potter
Associate in Arts
Psychology
*Krystal Gayle Potter
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Bryan S. Ray
Associate in Science
Enterprise Development AS
Mason W. Reece
Associate in Science
Business Administration
Spencer Reed
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Tamia Marie Reed
Associate in Science
Business Administration
Tyanna Elizabeth Reed
Associate in Science
Computer Information Systems
Dalton Timothy Reese
Associate in Science
Mechanical Engineering
Dalton Timothy Reese
Associate in Science
Mathematics
Alexis Jean Reid
Associate in Applied Science
Human Resources
LaRhonda Kay Rendon
Associate in Science
Early Childhood Education_NSU
Anna Mackenzie Rillo
Associate in Science
Business Administration
Andrea Ring
Certificate
Child Develop Cert Mastery
*Cynthia Yvette Rivas
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Christina Marie Robertson
Associate in Science
Business Administration
Heather Robinson
Associate in Arts
Paralegal Studies
Tony Rongey
Certificate
Geographic Info Systems
*Bethany Ann Ruder
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Sirisopha Rueangchotwit
Associate in Science
Business Administration
**Charles Ruffin
Certificate
Landscape Specialist
Andrew Thomas Russell
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
*Niang San Lian
Associate in Science
Business Administration
*Valerie Lynn Santiago
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Prit Shah
Associate in Science
Business Administration
Lynda Shaw
Associate in Science
Business Administration
Jacob Gene Shelton
Associate in Science
Business Administration
Crash Shepard
Associate in Applied Science
Information Technology
*Johnathan Shepard
Associate in Science
Pre-Medical Imaging
Ashley Rushea Dawn Shriner
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Cing Siam
Associate in Science
Pre-Dentist/Medicine/Optometry
Dim Siam
Associate in Science
Pre-Nursing
Urmila Singh
Associate in Science
Electrical Engineering
Matthew Dakota Skaggs
Associate in Arts
Psychology
Kathryn Noel Smalley
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
*Kristie Lynn Smith
Certificate
Child Develop Cert Mastery
Michelle Smith
Certificate
Child Develop Cert Mastery
**Peile Smith
Associate in Science
Business Administration
Edgar Adrian Soberano
Associate in Applied Science
Human Resources
Edgar Adrian Soberano
Certificate
Human Resources
Steven Tyler Stafford
Associate in Arts
English
Don Staller
Certificate
Landscape Specialist
Jennifer A. Stanley
Associate in Science
Business Administration
Adam C. Starkebaum
Associate in Science
Business Administration
**Amelia F. Stegeman
Associate in Arts
Art
Benjamin Craig Sutton
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Allison Margaret Swift
Associate in Science
Business Administration
***Eric Tackett
Associate in Arts
Sociology
Alexis Prestine Tafoya
Associate in Science
Pre-Veterinary Medicine
*Nicole Tarver
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Elizabeth Carrie Taylor
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Elizabeth Carrie Taylor
Certificate
Coding Reimbursement
Autumn Raye Thomas
Associate in Science
Pre-Nursing
Kayla R. Thomas
Associate in Science
Enterprise Development AS
Haylee Thompkins
Associate in Science
Business Administration
*Robyn Noelle Thornton
Associate in Arts
Liberal Arts
Martha Lucy Torres
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Joseph F. Townsley
Associate in Arts
Pre-Education: Elementary
Demetria De’Shell Trammell
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Demetria De’Shell Trammell
Certificate
Coding Reimbursement
Coey Ting Troy
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Annie Renea Truitt
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
*Aaron J. Tuttle
Associate in Science
Enterprise Development AS
*Jerilyn Van Dalsem
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Arielle A. Vann
Associate in Arts
Psychology
Itzayana Vargas
Certificate
Child Develop Cert Mastery
Enrique Vasquez
Certificate
Landscape Specialist
Carissa M. Veteto
Associate in Applied Science
Health Information Technology
Carissa M. Veteto
Certificate
Coding Reimbursement
***Mayra Alejandrina Villa
Associate in Science
Pre-Nursing
Jasmine Selena Villavicencio
Associate in Arts
Liberal Arts
Denisse Villegas
Associate in Science
Business Administration
Emily T. Wall
Associate in Science
Business Administration
Chasity Ward
Associate in Science
Enterprise Development AS
***Lindsay Rochelle Ware
Associate in Science
Early Childhood Education_OU
Patricia West
Associate in Arts
Pre-Education: Elementary
Riley Whitehead
Associate in Arts
Psychology
BreAnn Williams
Associate in Arts
Liberal Arts
Marlene Williams
Associate in Applied Science
Information Technology
Alecia Catherine Wilson
Associate in Science
Pre-Ocupational Therapy
*Candace Jean Wilson
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Ocean Winfrey
Associate in Science
Business Administration
Mai Vang Yang
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Sophia Yang Chang
Associate in Applied Science
Physical Therapist Assistant
Trisha Yang
Associate in Science
Health & Human Perf & Phys Ed
Brandon Michael York
Associate in Science
Mechanical Engineering
Morgan Kalib Youngblood
Associate in Applied Science
Medical Laboratory Technician
Michael Harlan Zacharias
Associate in Applied Science
Health Information Technology
***Miranda Nicole Zajic
Associate in Science
Mechanical Engineering
Michael Zoller
Associate in Science
Computer Information Systems

Sign Guestbook

Sign Guestbook

Guestbook

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

To:

Hali Hester

From: Sandra Swarts
Message: Congratulations Graduates and Best Wishes as you begin your next journey!

Combs was selected twice as being among the most influential African Americans in corporate America, by Black Enterprise magazine. Sam received a Bachelor of Science in Industrial Engineering and Management degree from Oklahoma State University and was a member of Alpha Pi Mu Honor Society. He is a graduate of the Executive Program at the University of Michigan’s Ross School of Business and has completed executive studies at Columbia and Harvard Universities. Sam is a native Oklahoman and past president of Leadership Oklahoma who has worked diligently throughout his career for the betterment of Oklahoma.